logo DWdrums
 
 
Test DW Vintage Brass Knurled Magazyn Perkusista

DW Vintage Brass Knurled Magazyn Perkusista

Rodzaj sprzętu: Werble
Dystrybutor:
Ocena: 5
Werble DW wielokrotnie gościły na naszych łamach. Osobiście mieliśmy przyjemność drobiazgowo przebadać werbel z klonowym korpusem, jak i hybrydową konstrukcję - połączenie drewna i metalu.

Tym razem dokładnym oględzinom poddamy instrument z mosiężnym korpusem o wdzięcznej nazwie Drum Workshop Vintage Brass Knurled o klasycznych wymiarach 14x6,5. Dotychczasowa styczność z DW, jak na razie dostarczała nam tylko pozytywnych reakcji, dlatego wobec tego instrumentu nasze oczekiwania były wysokie. Czy werbel sprostał tym oczekiwaniom? Zapraszamy do lektury.

Wykończenie


Werbel to w zasadzie klasyczna konstrukcja DW. Korpus wykonany został z mosiądzu i jak można było przewidzieć całość stanowi solidnie ważącą konstrukcję. Chromowane okrągłe lugi. wspólne dla obu naciągów i obręcze typu Triple Flanged Hoops, to typowy osprzęt znany z innych modeli DW. Obręcze utrzymuje typowe dla większości werbli dziesięć śrub. Sprężyny obsługuje maszynka MAG throw-off z niesamowicie płynnym i szybkim mechanizmem opuszczania i podciągania sprężyn. System posiada także niezależną trójstopniową regulację napięcia sprężyn, pozwalając na bardzo swobodne i sprawne przełączanie naprężenia, dając możliwość muzycznego zmieniania barwy instrumentu w trakcie grania. Efekt wizualny jest piorunujący, czego zasługą jest wykończenie korpusu "siatką" równych żłobień, uzyskanych dzięki technice obróbki zwanej radełkowaniem. Całość wykonana jest z niesamowitą precyzją i ogromną dbałością o detale.

Brzmienie


Pierwsze wrażenie po kontakcie z werblem to jego ogromna dynamika. Instrument brzmi pełnie i głęboko już przy bardzo cichym piano, gdzie pięknie odzywają się przyjemnie szeleszczące sprężyny, artykułując precyzyjnie wszelkie ghosty i ozdobniki. Mimo tych subtelnych możliwości to werbel zdecydowanie energiczny, potrafiący "ryczeć" jak rasowy potwór, o skłonnościach do rockowego uderzenia. Atak jest jasny i kruchy, wyraźnie skupiony. Odzywa się w nim charakterystyczne dla mosiężnych werbli metaliczne, otwarte jęknięcie o nieco ciemniejszej barwie.

Przydźwięk ten jest umiarkowanie długi i po precyzyjnym dostrojeniu śrub, nie wymaga dodatkowego tłumienia nawet pod mikrofonem w studiu, gdzie zbyt otwarty, nieokiełznany przydźwięk może dać się we znaki realizatorom. Samo strojenie jest banalnie proste i szybko odnajdujemy naturalny ton i rejestr instrumentu. Przy niskim stroju werbel uzyskuje ciemniejszą barwę, na pierwszy plan wysuwa się otwarte i metaliczne brzęczenie, kosztem ataku. Bębniarze lubujący się w luźno napiętych membranach, mogą uzyskać satysfakcjonujący efekt po lekkim wytłumieniu naciągu. Naszym zdaniem najpełniej i naturalnie dla swojego rejestru werbel zagrał w umiarkowanie wysokim stroju, gdzie znakomicie równoważą się mocny, energiczny rockowy atak i otwarte, odzywające się pełnym pasmem wybrzmienie. Mocniejsze napięcie naciągów nie powoduje, jak to często ma miejsce przy metalowych korpusach, obcięcia i skrócenia ataku kosztem wyeksponowania dłuższego metalicznego "jęknięcia". Instrument cały czas brzmi głęboko i pełnie. Słychać to doskonale pod mikrofonem w próbkach dźwiękowych zamieszczonych na płytce. Duże możliwości daje nam także zabawa z regulacją sprężyn w trakcie grania, pozwalając na przykład na ultra mocne napięcie, dając w rezultacie efektowne piccolo lub luźne opuszczenie, dające z kolei efekt przypominający bardziej werbel marszowy.


Podsumowanie


DW Vintage Brass Knurled to bardzo udana propozycja. Instrument znajdzie zastosowanie w studio i na scenie. Ma energiczny i dynamiczny charakter, i rockowe zajęcie, ale sprawdzi się doskonale w łagodniejszych warunkach, gdzie także potrzebny jest soczysty, postawiony strzał typu gospel, hip hop czy mocniejsze fusion. Duże możliwości barwowe, a także doskonała projekcja, nie powinny sprawić kłopotów, tylko dostarczyć jeszcze większych możliwości ekspresji i wyrazu perkusistom. Także z realizatorami w studiu powinien raczej gładko współpracować, gdyż w każdym zakresie stroju odzywa się głębokim i pełnym tonem. Ekwilibrystyczne zabiegi tłumienia przydźwięków nie będą konieczne. Werbel można określić jako umiarkowanie uniwersalny. Jak zwykle, granicą jego zastosowania będzie wyobraźnia i fantazja użytkownika. Jak zwykle kolejny kontakt z instrumentem ze stajni Johna Good?a dał nam mnóstwo pozytywnych wrażeń.

 

Nasza ocena 5/6 Dystrybutor:
 Plusy:
+ szeroka dynamika,
+ wykończenie w perfekcyjnym wydaniu,
+ uniwersalność.
Minusy:
- przy cenie oscylującej w okolicach 2,5 tys. przydałby się jednak firmowy pokrowiec.


Test ukazał się w numerze lipiec/sierpień 2011.

Dystrybutor: PMI - DW Drums Polska
Testowali: Łukasz Chmieliński, Maciej Nowak, Paweł Sapija
 
linia
 
 
stopka 1
 
DW

Strona główna

O nas
Produkty
Nowości
Artyści
Sklepy
Cenniki
Konfigurator
Kontakt
 
 
Produkty:

DW Drums

DW Hardware
PDP Drums
PDP Hardware
Polecane:

Collectors's

Werble DW
Platinium
Jazz
EcoX
Werble PDP
Hardware DW
Hardware PDP
Kitbuilder
Perkusje DW
Perkusje PDP
PDP CONCEPT

 
Dział obsługi klienta: +48 77 453 77 34

Gdzie kupić produkty DW ?

Formularz kontaktowy
Warsztaty
Dołącz do listy kontrahentów

Właścicielem marek DW&PDP jest:
Drum Workshop Inc. 
          
Wyłącznym dystrybutorem DW Inc.
na Polskę jest:
GEWA Polska
 Ul.Strzelecka 44/4
45-525 Opole
+48 77 453 77 34

Kasztelan@gewamusic.com
Mateja@gewamusic.com

W Drum Workshop "The Drummer's Choice" to coś więcej, niż slogan - to fakt. Zapoznaj się z historią Drum Workshop INC.
DW Drums Custom Made kits. Zobacz dostępne wykończenia serii Collector's, Classic, Jazz, Eco-X, Performance

      Poznaj światowych endorserów DW takich jak: AARON SPEARS, NEIL PEART, THOMAS LANG, TERRY BOZZIO, TONY ROYSTER JR, PETER ERSKINE, ALEX ACUNA, JR ROBINSON, NICK MASON, ROGER TAYLOR, PAUL WERTICO, SHEILA E, DAVE GROHL, TICO TORRES, CORA DUNHAM, MICHAL DABROWKA, TOMEK LOSOWSKI i wielu innych. Zobacz sam
.
stopka 2
Copyright © 2024 All rights reserved.