logo DWdrums
 
 
Łukasz Marek
Perkusista i muzyk sesyjny, który z bębnami pokochanymi w Stowarzyszeniu Siemacha trafił na największe sceny w kraju i zagranicą, a w swym dorobku ma już m.in. kilka płyt długogrających, koncerty z artystami takimi jak Daniel Olbrychski, Sonia Bohosiewicz, Edward Linde-Lubaszenko, Liber i Golec uOrkiestra, a także udział w off-owych składach muzycznych oraz ambitnych i kontrowersyjnych spektaklach teatralnych. Zwariowane i niestrudzone bębniarskie "żywe srebro", którego wszędzie pełno, czego najlepszy dowód stanowi szeroki przekrój muzyki, w której można go usłyszeć: od standardowego pop-rocka począwszy, poprzez piosenkę aktorską i jazz, a na harsh electro, industrial i ambient skończywszy.

Perkusista z powołania, który po raz pierwszy usiadł za bębnami stosunkowo późno, bo dopiero w wieku 15-16 lat, w krakowskim Stowarzyszeniu Siemacha (organizacji dla dzieci i młodzieży), w pobliżu którego mieszkał, i które zawsze było dla niego "miejscem jedynym w swoim rodzaju, ponieważ spróbować tam można prawie wszystkiego". I choć w pracowni muzycznej do dyspozycji chętnych było wiele różnych instrumentów, jego wybór od samego początku podświadomie padł na bębny ("dziś wiem, że było to po prostu naturalne, ponieważ do bębnów trzeba mieć lekko szalony charakter... ;)"), zaś jego pierwszym przewodnikiem po świecie perkusji został pracujący wówczas w Siemasze nauczyciel, Antoni Łuszczkiewicz. I choć z biegiem czasu jego kontakt z bębnami siłą rzeczy przeniósł się w końcu poza Siemachę, jego perkusyjna przygoda z tym miejscem nie tylko się na tym nie zakończyła, ale wręcz zatoczyła koło, kiedy po latach w rolę nauczyciela tamtejszej pracowni muzycznej wcielił się również sam Łukasz.
 
Zanim do tego jednak doszło, Łukasz przez długi czas, i głównie jednak w trybie samouka, wykonywał tzw. "pracę u podstaw", od czasu do czasu wyrywkowo wspomagając się doświadczeniem innych np. podczas trzykrotnego uczestnictwa w warsztatach perkusyjnych "Blues nad Bobrem" (gdzie pobierał nauki u Tomka Łosowskiego i Zbigniewa Lewandowskiego), a także klinik perkusyjnych znanych i cenionych zagranicznych bębniarzy takich jak Liberty de Vito, Dom Famularo, Tony Royster Jr. I Aaron Spears. Jego ambicja i samozaparcie w dążeniu do celu okazały się zaś na tyle owocne, iż pomimo braku długofalowej nauki pod okiem doświadczonego mentora oraz profesjonalnego wykształcenia w tym kierunku, udało mu się nauczyć nie tylko samej gry, ale i poruszania po bardzo zróżnicowanych gatunkach muzycznych i płynnego korzystania z nich.
 
Wracając jednak do początków przygody z bębnami, to właśnie rzeczona Siemacha okazała się również tym miejscem, w którym narodził się pierwszy zespół muzyczny Łukasza - założony przez niego wspólnie z kolegami Present Perfect. I pomimo, iż na początku był on zupełnie amatorskim i w całości coverowym tworem grupy nieopierzonych nastolatków, formacji tej nie tylko udało się zagrać wspólnie ponad pół tysiąca koncertów (w tym m.in. w Nowym Jorku, gdzie występowali na zaproszenie Amerykańskiej Polonii), ale i przetrwać w niezmienionym składzie do dnia dzisiejszego, gdzie w miarę możliwości wciąż jeszcze koncertuje od czasu do czasu podczas różnego rodzaju eventów.
 
Oczywiście w miarę upływu czasu, równolegle do Present Perfect na perkusyjnej drodze Łukasza pojawiać się zaczęły również inne wyzwania muzyczne takie jak np. grupa Twelve Moons (z którą grali utwory King Crimson oraz własne numery), projekt Bzykology (autorski projekt gitarzysty Piotra Sokołowsiego z Grzegorzem "Ornette" Stępniem z Oddziału Zamkniętego na basie), perkusyjno - klawiszowy skład z Pawłem Harańczykiem, czy przeróżne tzw. "składy okazjonalne", w tym np. stworzony po śmierci króla popu "Tribute to Michael Jackson", który powstał z zamiarem zagrania jednego koncertu, a trwał przeszło 2 lata. Prócz tego, Łukasz pozostawił również swój ślad w różnego rodzaju zespołach coverowych, z którymi niezliczoną ilość razy występował zarówno jako członek grupy, jak i w ramach zastępstw, a wśród tych cieszących się szczególnymi względami publiczności z pewnością wymienić można aktualnie istniejący i regularnie występujący Cocaine, który koncertuje i jednocześnie akompaniuje publiczności podczas karaoke na żywo (m.in. w kultowym krakowskim „Klubie Pod Jaszczurami”).
 
Ponadto, w jego niemałym już dorobku znaleźć można również zgoła odmienne koncepcyjnie od wspomnianych, wyzwania muzyczne, takie jak np. wieloletnia współpraca z dość nietypową w polskich realiach formacją Śmiałek, która łączyła w sobie cechy przedwojennej kabaretowej muzyki europejskiej z ciężkimi brzmieniami rockowymi oraz elementami industrialu, jazzu, electro oraz piosenki aktorskiej, a podczas występów dodatkowo towarzyszyła im brygada performerów wprowadzających na scenie element chaosu, których zachowania regulowane były wyłącznie przez podstawowe wytyczne scenariusza i granice ich własnej wyobraźni. Z grupą tą Łukasz, jako stały członek zespołu, dwukrotnie wystąpił m.in. podczas największego polskiego festu muzyki gotyckiej, Castle Party Festival w Bolkowie, a także zagrał w latach 2005-2012 niezliczoną ilość koncertów. Następnie projekt ten został rozwiązany, by w 2015 roku w nieco zmienionej formie, ale wciąż z Łukaszem na bębnach powrócić na rynek pod nazwą Weimar i zadebiutować krążkiem długogrającym z pogranicza industrialnego rocka, harsh electro, EBM i ambientu.
 
To jednak nie wszystko, co dopisać można do jego muzycznej karty, gdyż na swoim koncie ma on również m.in. muzyczne spektakle z Danielem Olbrychskim, Sonią Bohosiewicz czy Edwardem Linde Lubaszenko, a także koncerty z artystami takimi jak: Liber, Mateusz Ziółko (zwycięzca „Voice Of Poland”), Mateusz Mijał, Gienek Loska Band (zwycięzca I polskiej edycji programu "X-factor") i zespół Golec uOrkiestra. Ponadto, setki koncertów w kraju i zagranicą, w tym m.in. USA, Niemczech, Włoszech i Belgii oraz wielokrotne występy na największych wydarzeniach muzycznych w Polsce takich jak np. wspomniany już Castle Party Festival, WOŚP Jurka Owsiaka, Sopot Top Trendy Festival, KFPP w Opolu, transmitowane na żywo w tv Noce Sylwestrowe, czy letnie trasy Radia Zet i Dwójki.
 
Ponadto, w perkusyjnym dossier Łukasza znalazły się również bliższe związki perkusyjne z dwoma znanymi i uznanymi teatrami krakowskimi - Ludowym (gdzie w ramach zastępstwa grał w sztuce pt. "Amy. Klub 27") oraz Nowym, z którego widowiskami muzycznymi ("Moskwa Pietuszki" i "Macabra Dolorosa") Łukasz jako stały członek obsady zjeździł już nie tylko Polskę, ale i część Europy. W drugim z rzeczonych spektakli - ambitnej, mocnej i wielowymiarowej, a dla wielu również kontrowersyjnej "Macabrze" opartej na historiach znanych kobiet – dzieciobójczyń, z powodzeniem gra regularnie od kilku już lat, do dziś.
 
A gdyby tego było jeszcze mało, od 2013r. Łukasz jest również etatowym perkusistą popularnego, pop-rockowego wokalisty Rafała Brzozowskiego, za pośrednictwem którego trafił do szerokiej rzeszy odbiorców, i z którym ma już na koncie m.in. nagranie dwóch płyt długogrających ("Mój czas" i "Na święta"), a także setki koncertów w całej Polsce, występy podczas największych wydarzeń i festiwali muzycznych oraz nagrodę SuperJedynki 2015 na KFPP w Opolu.
 
Reasumując, można zatem powiedzieć, że ten cechujący się nieprzebraną energią perkusista "nie zasypia gruszek w popiele", pracując jednocześnie jako bębniarz kilku odmiennych koncepcyjnie składów, a także muzyk sesyjny oraz edukator, a zarówno jego doba, jak i możliwości fizyczne wydają się być z gumy. Co nie byłoby zresztą wcale takie zaskakujące, ponieważ prywatnie Łukasz to zarażająca (u)śmiechem, totalnie zwariowana i energetyczna postać, która w jednym miejscu długo nie usiedzi. Zakręcony na punkcie wszelkiego sportu pasjonat i zagorzały kibic z jednej strony oraz aktywny narciarz i zapalony piłkarz - amator z drugiej. Oraz - a może raczej przede wszystkim - bezgranicznie zakochany w swojej rodzinie mąż i ojciec, czego nie wstydzi się głośno podkreślać. 



Konfiguracja zestawu:
DW Design Series® - Acrylic with Chrome Hardware.

10"x8" Tom
12"x9" Tom
16"x14" Floor Tom
22"x18" Bass Drum
14''x5.5" Snare

Ponadto, Łukasz używa również hardware DW oraz stopy DW 5000.

facebook
 
linia
 
 
stopka 1
 
DW

Strona główna

O nas
Produkty
Nowości
Artyści
Sklepy
Cenniki
Konfigurator
Kontakt
 
 
Produkty:

DW Drums

DW Hardware
PDP Drums
PDP Hardware
Polecane:

Collectors's

Werble DW
Platinium
Jazz
EcoX
Werble PDP
Hardware DW
Hardware PDP
Kitbuilder
Perkusje DW
Perkusje PDP
PDP CONCEPT

 
Dział obsługi klienta: +48 77 453 77 34

Gdzie kupić produkty DW ?

Formularz kontaktowy
Warsztaty
Dołącz do listy kontrahentów

Właścicielem marek DW&PDP jest:
Drum Workshop Inc. 
          
Wyłącznym dystrybutorem DW Inc.
na Polskę jest:
GEWA Polska
 Ul.Strzelecka 44/4
45-525 Opole
+48 77 453 77 34

Kasztelan@gewamusic.com
Mateja@gewamusic.com

W Drum Workshop "The Drummer's Choice" to coś więcej, niż slogan - to fakt. Zapoznaj się z historią Drum Workshop INC.
DW Drums Custom Made kits. Zobacz dostępne wykończenia serii Collector's, Classic, Jazz, Eco-X, Performance

      Poznaj światowych endorserów DW takich jak: AARON SPEARS, NEIL PEART, THOMAS LANG, TERRY BOZZIO, TONY ROYSTER JR, PETER ERSKINE, ALEX ACUNA, JR ROBINSON, NICK MASON, ROGER TAYLOR, PAUL WERTICO, SHEILA E, DAVE GROHL, TICO TORRES, CORA DUNHAM, MICHAL DABROWKA, TOMEK LOSOWSKI i wielu innych. Zobacz sam
.
stopka 2
Copyright © 2024 All rights reserved.